Admin

Clubs & Activities Listing

Untitled Document

Club/Activity

Moderator

Day

Time

Room

Art Club

Ms. Luhmann

Tuesday &
As Scheduled

3:00-4:30

110

Astronomy Club

Mr. Grover/Mr. Baritis

Tuesday &
As Scheduled

2:50-4:30

204

Bel Canto Chorale

Ms. Moir

As Scheduled

As Scheduled

Music Room

Big Brother/Big Sister

Ms. Donohue
Mr. Maher

As Needed
(June –September)

As needed

TBA

Book Club

Ms. Mammola

Monday

2:45-3:45

309

Caribbean Cultural Club

Ms. Joyner

Alternating Thursdays

3:00-4:00

328

Chess Club

Ms. Forst

Monday

2:45-3:45

307

Computer Programming Club

Mr. Ruhoy

Thursday

2:45

317

Culinary Arts Club

Mr. Coulanges/Ms. Sanchez

Thursday

2:45–5:00

Cafeteria (Kitchen)

Danceworks

Ms. Sussman
Ms. Kovalevich
Ms. Holub

Monday, Wednesday, Friday

2:55–5:15

  315-Dance Studio

Drama Club

Mr. Maher/Mr. Whitfield

Thursday

3:00-5:00

  103

Earth Club

Ms. Blankenship

Thursday

3:00-4:00

  209

Emerging Technologies

Ms. Westerfeld/Ms. Reichardt

Tuesday

2:45-4:00

Library

Ethics Bowl

Ms. O’Grady

Monday

3:20

  114

Gianna Club

Fr. Rob/Ms. MacEwen

Tuesday and
As Scheduled

3:00

Chapel/314

Global Ambassador Club

Ms. Tutino

Alternating Tuesdays

3:00-4:00

W.D. Lace Lecture Hall

Himphonix

Ms. Moir

As Scheduled

As Scheduled

Music Room

History Club

Ms. DeLapi/Mr. Grasso

Alternating Mondays

2:45

  325

Irish Club

Ms. Fatuzzo

Thursday

2:50-4:00

  112

Italian Club

Ms. Langone

Alternating Thursdays

2:45

  320

Jazz Ensemble

Mr.  Donohue

Odd Days (1,3,5)

2:45

Music Room

Knitting

Ms. Reichardt

Thursday

2:45-4:00

Library

Liturgical Music Group

Fr. Robert Ketcham

Even Mondays & Tues.

3:00-4:00

Chapel

Mathletes

Ms. Lombardo/Ms. Muoio

Monday

2:45-3:30

  205

Mock Trial

Ms. Ghigliotti

Friday

3:00-4:00

 310

National Honor Society

Mr. Grasso

1st Monday each Month

2:45

W.D. Lace Lecture Hall

Noteorious/Noteworthy

Ms. Moir

Wednesday

3:00-5:00

Auditorium

String Orchestra

Mr. Donohue

A Period

8:06-8:46

Auditorium

Symphony Orchestra

Mr. Donohue

B Period

8:49-9:29

Auditorium

Peace and Justice Club

Ms. MacEwen
Ms. Maddalena

Wednesday

3:00-4:00

  314

Pep Band

Ms. Schnurman

As Scheduled

As Scheduled

Band Room

Percussion Ensemble

Ms. Donohue

Days 2, 4, 6

2:50-3:30

Music Room

Radio

Mr. Coulanges

Wednesday

3:00-3:45

Radio Station (2nd floor)

SADD

Mr. Scott

Tuesday

2:50

  116

SJB Dance Company

Ms. Sussman

Tuesday & Thursday

3:00-5:00

 315 – Dance Studio

Spanish Club

Ms. Lopez

Wednesday

3:00-4:30

  223

Speech and Debate

Ms. Hall

Tuesday & Wednesday

3:00-5:00

  304

Spring Musical

Mr. Whitfield

As Needed

After School

 TBA

Stained Glass Club

Mr. Costa/Mr. Garvey

Tuesday

3:00-4:30

  221

Student Council Executive Board

Ms. Callahan

Wednesday

2:45-3:45

Library/120

Student Council Freshman

Mr. Hoffman

Wednesday

3:00

  326

Student Council Sophomore

Mr. Lloyd

Wednesday

2:45-4:00

  322

Student Council Juniors

Ms. Joyner

Wednesday

3:00

  328

Student Council Seniors

Ms. Closson

Wednesday

2:45

  218

Symphonic Band

Ms. Schnurman

As Scheduled

As Scheduled

Band Room & Auditorium

Table Tennis

Ms. Genovese

Wednesday

3:00-4:00

  320/321

The Forerunner (Yearbook)

Mr. Costa/Mr. Coulanges

Wednesday

3:00-5:00

  216

The Prophet(School Newspaper)

Mr. Coulanges

Monday & Wednesday

3:00

Mac Lab

Media News Network

Mr. Coulanges
Ms. Sanchez

Monday & Wednesday

3:00-4:30

Mac Lab

Voices & Visions

Ms. Ghigliotti/Ms. Hall

Monday

3:00-4:00

  304

Wind Ensemble

Ms. Schnurman

As Scheduled

As Scheduled

Band Room & Auditorium 

Women’s Chorus

Ms. Moir

As Scheduled

As Scheduled

Music Room

Writing Center

Ms. Sciara/Ms. Forst

Monday, Wednesday, Thursday

2:45-4:00

Library

Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.